
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 8.4 mm |
| Width | 4.8 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 3.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 150 V |
| Depth | 3.4 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 1.25 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Max Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Pin (Male) |
| Number of Contacts | 3 |
| Connector Type | Header |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Contact Resistance | 30 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Gender | Male |
| Contact Voltage Rating (AC) | 150 V |
| Contact Pitch | 1.25 mm |
Stock: 25
Distributors
pcbx
Unit Price$0.28291
Ext.Price$0.28291
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.28291 | $0.28291 |
| 10 | $0.25140 | $2.51400 |
| 50 | $0.22339 | $11.16950 |
| 100 | $0.19944 | $19.94400 |
| 500 | $0.17806 | $89.03000 |
| 1000 | $0.15898 | $158.98000 |
| 3000 | $0.14785 | $443.55000 |
| 5000 | $0.13749 | $687.45000 |
